Krásna Moskva
home | o nás | kontakt  


Preklady a tlmočenie

Kurzy ruštiny

Online cvičenia

Pekné pesničky

Filmová klasika

Ruská kuchyňa

Krásy Ruska

Užitočné odkazy


 Cesta: Ruštinaonline >> Krásy Ruska >> Санкт-Петербург - Sankt Peterburg


Санкт-Петербург - Sankt Peterburg


Sankt Peterburg sa mesto znovu volá od roku 1991, rovnako ako sa volalo od svojho vzniku v roku 1703 do roku 1914. Vtedy sa nakrátko premenovalo na Petrograd, aby sa v roku 1 924 stalo Leningradom.
Slováci ho z akéhosi záhadného dôvodu stále volajú Petrohrad, Rusi zväčša Peterburg alebo familiárne Piter.

Momentálne je to druhé najvýznamnejšie mesto Ruska s počtom obyvateľov 4,5 milióny.

V rokoch 1712-1918 však bolo hlavným mestom Ruského impéria. a jeho obyvatelia ho doteraz považujú za kultúrne hlavné mesto Ruska. Bodaj by nie, zo všetkých veľkých ruských miest sa ako jediné môže popýšiť krásnou zachovalou architektúrou v jednom štýle.
Mnohými je považované za jedno z najkrajších miest sveta.


Dal ho postaviť Peter Prvý v roku 1703 v delte Nevy, ktorá bola zaplavená močiarmi. Tieto močiare sa vysušovali a na nich zahraniční inžinieri stavali mesto podľa západných estetických kritérii. Peter Prvý si obľúbil Holandsko, kým tam študoval, možno aj preto je v Peterburgu toľko kanálov, ktoré tvoria malebné zákutia vďaka ktorým mesto dostalo prívlastok Severné Benátky.


Vo svojich dejinách však Peterburg zažil aj veľmi ťažké chvíle: bol dejiskom Ruskej buržoáznej revolúcie 1905-1907, Februárovej revolúcie 1917 a Októbrová revolúcia 1917. Počas Veľkej vlasteneckej vojny 1941-1945 mesto prežilo 900-dennú blokádu nemeckými vojskami. Jednalo sa o najdlhšie obliehanie mesta v novodobej histórii, počas ktorého zahynulo 650 až 800 000 obyvateľov mesta, najmä v dôsledku hladu. Takúto vysokú cenu museli zaplatiť, aby toto nádherné mesto nebolo zničené.

 


rustina online © 2009